Uncategorized

Mamy przyjemność poinformować, że wykład inauguracyjny konferencji TEORIA HABITATU wygłosi Profesor Dick Van Gameren z Holandii.
Dick van Gameren (ur. 1962) jest architektem i Kierownikiem Katedry Architektury Mieszkaniowej na Politechnice w Delft (Holandia).
Dick van Gameren ukończył Uniwersytet Techniczny w Delft z wyróżnieniem w 1988 r. i dołączył do słynnej grupy Mecanoo Architecten. Był laureatem konkursu Archiprix (1989) oraz Europan II (1991). W latach 1993-2005 współtworzył grupę De Architectengroep w Amsterdamie. Od 2005 prowadzi pracownię Dick van Gameren Architecten. W roku 2013 Dick van Gameren powrócił do Mecanoo jako partner.

Łącząc swoją pracę jako architekt z profesurą na Uniwersytecie Technicznym w Delft, Dick van Gameren utrzymuje krytyczne podejście do projektowania poprzez badania i pracę dydaktyczną. Zrealizował szereg projektów architektonicznych i urbanistycznych. Jego projekt odbudowy willi pod Naarden (NL) zdobył nagrodę Królewskiego Instytutu Architektów Holenderskich Budynek Roku 2012, a projekt holenderskiej ambasady w Etiopii – prestiżową nagrodę Aga Khan w 2007 roku. Do jego dzieł z dziedziny architektury mieszkaniowej należy zabudowa doku Ijdock w Amsterdamie, zespół w Ypenburgu k.Hagi, oraz kwartały w nowej dzielnicy Amsterdamu na polderze Ijburg.

W TU Delft Dick prowadzi badania skoncentrowane na problematyce mieszkaniowej w szybko rozwijających się miastach w Afryce i Azji. W swojej pracy prezentuje świeże spojrzenie na architekturę mieszkaniową, poruszając problemy zagęszczenia, mobilności, oraz nowych typologii mieszkaniowych.

Wybrane prace